( Belgian, 1920 - 2007 )
Les Fleurs des Tropiques
polychrome wool
59.06 in. (150.00 cm.) (height) by 92.52 in. (235.00 cm.) (width)
3/6
signed and monogrammed l.r.; numbered 3/6 and ribbon verso
Les vendanges 1959
Oiseau dans les feuillages
Lumière ardente
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )